YANGIN SONRASI TEMİZLİĞİ

Ev ya da iş yerinizde bazen beklenmedik kazalar ve bunun sonucunda büyük hasarlar meydana gelebilmektedir. Hemen hepimizin korktuğu felaketlerden biri de yangındır. Maddi hasarların yanında manevi hasarlara sebep olan yangınların söndürülme işlemi yapıldıktan sonra ortamın temizlenmesi ve mümkünse yeniden yaşam alanı haline gelmesi sağlanmalıdır.

Küçük hasarlı yangınlarda tekrar yaşam alanı elde etmek daha kolaydır. Yangın sonrası temizliği yangın sonrasında ilk olarak tamirat işleri ile başlar. Yangından sonra meydana gelen tahribatın izleri ilk olarak fazla hasar görmemiş kurtarılan eşyaların onarımı ile yapılmaktadır.Genellikle yangından sonra temizlenmesi gereken ağır koku ve izlere sebep olan is izleridir. Bu izlerin giderilmesi ve is kokusunun eşyalardan yangın yerinden giderilmesi için profesyonel bir ekip ile temizleme işlemi yapılmalıdır.

Yangın temizliği sadece koku ve izleri temizlemek değil aynı zamanda kullanılabilecek eşyaları tekrar kullanıma dönüştürmektir. Böylece daha fazla maddi hasar önlenmiş olur.Yangın sonrası temizliği firması ilk olarak sizlerin maddi olarak hasar gördüğünüz bir olaydan daha fazla hasar görmemenizi sağlamak olmalıdır."Yangın sonrası temizliği" mekan boşaltıldıktan sonra alçı yapılması gereken yerlerin tamiratı ile başlar. Daha sonra duvarların ve tavanın yeniden boyanması gerekmektedir. Boya yapılırken duvarların tahribatına uygun boyalar kullanılmalıdır.Kalitesiz malzemeler kullanıldığında daha sonra boya altından is lekeleri belli olmaya ve tekrar koku yapmaya başlayabilir.

Bu gibi daha sonra tekrar edebilecek sorunları önlemek amacı ile kaliteli ürünler kullanılmalıdır.Yangın sonrası temizliği hizmeti veren firmaların bu noktada dikkat etmesi gereken nokta isli duvarların en az 3 ya da 4 kat boya ile boyanıp temizlenmesidir.Aksi takdirde kısa süre sonra koku ve izler tekrar duvarlardan belli olmaya başlayacaktır.

Duvarların, yer döşemelerinin ve tavanın temizleme işi bittikten sonra fazla hasar görmeyen mobilyalar ve diğer eşyalar detaylı bir şekilde temizlenmelidir.Duvarlarda is kokusu kalabileceği gibi eşyalara bu koku daha fazla sinebilir. Bu aşamadan detaylı yangın temizliği yapılmalıdır. Vakumlu ve buharlı temizleme cihazları ile eşyalar temizlenmeli ve iyi bir şekilde kurutulmalıdır.

Aynı şekilde vakumlu ve buharlı temizleme cihazları ile evin alt yüzeyinin, petek ve boruların da dezenfekte ederek temizlenmesi firmamız tarafından yapılmaktadır.